פטריגיום הינו תופעה רפואית במסגרתה קרנית העין מתכסה באופן הדרגתי בקרום לבן אדמדם. לא רוצים להבהיל אתכם אבל למעשה מדובר במעין גידול. רגע לפני שאתם מתכסים זיעה, נספר לכם שלא מדובר בגידול מסוכן אלא בגידול לא סרטני שמביא להתפתחות תופעות לא נעימות המקשות על התפקוד ועל הראייה השוטפת.

מגרדים בלי הפסקה?

אם אתם סובלים מגירודים חוזרים ונשנים בגלגל העין, לא יכולים לראות טוב או סובלים מגירויים ותחושות צריבה, חשוב ללכת להיבדק בהקדם כדי לאבחן את הבעיה ולתת פרוגנוזה מתאימה.

מה זה בכלל פטריגיום?

רגע לפני שנצלול לעומק הבעיה, בואו נכיר כמה חלקים חשובים בעין: האחד הוא הלחמית. לחמית היא המעטפת השומרת על לובן העין. הקרנית היא החלק המעוגל המצוי בקדמת גלגל העין ומהווה חלק מדופן העין. היא זו הקולטת את קרני האור ושוברת אותן כך שהתמונה תתקבל בצבעים ובצורות. הפטריגיום הוא קרום בשרני המכיל כלי דם ההולך ומכסה את הקרנית ככל שהבעיה מתפתחת.

התסמינים של פטריגיום

תסמינים אפשריים לפטריגיום הינם:

  1. אדמומיות בעיניים
  2. תחושת גירוי בלתי פוסקת
  3. הפרעה בראייה השוטפת
  4. דמעות
  5. תחושת צריבה בלתי פוסקת בעין
  6. יובש או תחושת יובש בעיניים
  7. תחושה של גוף זר בעיניים

השלכות אפשריות:

כאמור, הפטריגיום הינו גידול לא סרטני אולם עם זאת, הוא יכול לגרום להפרעות בראייה בשל עיוות הקרנית ו/ או צמיחת נגע המכסה את ציר הראייה.

הטיפול בפטריגיום

ראשית, בכל חשד לגידול או נגע בעין, חשוב לגשת לרופא בהקדם האפשרי על מנת לאבחן את הבעיה ולתת לה מענה מידי ככל האפשר. ישנן שיטות שונות המאפשרות להסיר את הפטריגיום, כאשר כל שיטה נבדלת מחברתה במידת הסרת הרקמה, בהשתלה של שתל לחמית וכן באופן ההלחמה של הקרום החלופי, בין שיהא זה באמצעות תפרים או באמצעות דבק ביולוגי.

הבחירה בשיטה הרצויה להסרת הפטריגיום נתונה להחלטת הרופא וכן בהתאמה לצרכים של המטופל. לא משנה באיזו שיטה תבחרו ביחד עם הרופא, השיטות הקיימות כיום ברובן מונעות את הישנות תופעת הפטריגיום כך שאתם יכולים להיות בטוחים כי לאחר הניתוח, הבעיה לא תשוב.

עם זאת, אם תימנעו מטיפול בבעיה בהקדם האפשרי, עלולים להיווצר סיבוכים שונים שהטיפול בהם יהיה קשה ומאתגר הרבה יותר. כך שאם אתם חווים גירויים באזור העין רצוי כבר מעכשיו לקבוע תור לרופא על מנת להקדים טיפול ככל האפשר.

למידע נוסף אודות פטריגיום תבקרו באתר https://pterygium.co.il