ניתוח השתלת קרנית

השתלת קרנית

הקרנית היא חלק בגוף שניתן להשוות לחלון של העין. היא למעשה החלק המעוגל והשקוף שנמצא בחלקן הקדמי של העיניים. הקרנית היא זו שממקדת את האור ברשתית, המהווה את מרכז הראייה. במקרים מסוימים, פגיעה כלשהי בקרנית, עקב מחלה או פציעה, עלולה  לפגוע בשקיפותה ובצלילותה ולגרום לה למראה עכור, דבר שבסופו של דבר עשוי לגרום להתדרדרות בראייה שמתרחשת באופן איטי ולא פתאומי, לאורך זמן. חשוב לדעת שכאשר הקרנית עכורה יותר כך גם הראייה נפגעת יותר ויותר.

הגורמים שמגבירים את הצורך בהשתלת קרנית:

  • ניתוח קטרקט או ניתוח עיניים אחר של צלח.
  • מחלות כמו קרטוקונוס שגורמות לקרנית לעיוות שפוגע באיכות הראייה.
  • דלקות שונות בקרנית.
  • כאשר הגוף דוחה קרנית שהושתלה.
  • צלקות שהופיעו בעקבות פגיעה בקרנית.

מה כולל ניתוח השתלת קרנית?

בניתוח השתלת קרנית ייקח הרופא קרנית שלמה ובריאה של אדם שהלך לעולמו והחליט לתרום את איבריו או שמשפחתו החליטה לתרום אותם. הניתוח יתקיים תחת הרדמה מלאה או מקומית (תלוי בסוג הניתוח) ויארך כשעה וחצי. במהלך זמן הניתוח יבצע הרופא כ-30 תפרים קטנים שיוסרו לאחר מכן באופן מדורג במהלך תקופת ההחלמה.

בשנים האחרונות מתפתחת ומשתנה בכל עת הטכנולוגיה שמאפשרת לבצע ניתוחי השתלת קרנית באופן מהיר, בטוח ואפקטיבי, מה שמגדיל מאוד את הסיכויים לתוצאות טובות ולזמן החלמה קצר באופן יחסי. מה שתורם להצלחת ההליך הוא היכולת שהתפתחה בשנים האחרונות להסיר רק את הרקמה החולה ולא את רקמת הקרנית כולה. אפשרות זו מקצרת מאוד את זמן ההחלמה, מונעת סיבוכים מיותרים ומגדילה את סיכויי ההצלחה של ניתוח השתלת הקרנית. זו לא פרקטיקה שאפשרית בכל סוגי הניתוחים, אך היא בהחלט מהווה בשורה בתחום.

כיצד ניתן לדעת שהקרנית שנתרמה בריאה?

ראשית, הקרנית הבריאה מוצאת מהתורם ומוכנסת מים לחומר מיוחד ששומר עליה חיה ובריאה. לאדם שתרם את הקרנית יבוצעו בדיקות דם כדי לוודא שהוא אינו לוקה במחלה זיהומית כמו איידס או צהבת. לצד זאת, יבוצעו לקרנית בדיקות שונות כדי לוודא שהיא בריאה ומתאימה להשתלה. חשוב לציין כי במקרה של השתלת קרנית, בשונה מניתוחי השתלה אחרים, אין צורך בהתאמה בין סוג הדם של התורם לסוג הדם של המושתל.

איך מקבלים קרנית בריאה?

אדם שהרופא שלו קבע שהוא זקוק להשתלת קרנית ייכנס לרשימת המתנה. תקופת ההמתנה לקרנית יכולה לנוע בין מספר חודשים לשנה.

מה אורכה של תקופת ההחלמה מניתוח השתלת קרנית?

החלמה מלאה מניתוח אורכת כשנה, אך כבר כמה חודשים לאחר הניתוח תחול החלמה כמעט מלאה.

למידע נוסף אודות השתלת קרנית https://mimouni.co.il